NASZE MOCNE STRONY
DOGODNE POŁOŻENIE

Nasza placówka znajduje się w ścisłym centrum Zabrza  łatwo można tu dojść i dojechać z pozostałych dzielnic i sąsiednich miast (rowerem, własnym samochodem, autobusem, tramwajem, pociągiem). W pobliżu jest słynny Dom Muzyki i Tańca  bywamy tu na różnych imprezach, np. na castingach X-Factora. Przed szkołą jest duży parking, mamy też stojak na rowery. Trudno tu zabłądzić, a wokoło jest sporo zieleni. Przy wejściu powita was sympatyczna Pimpusia  superkot, który znalazł się w finale kociego konkursu (etap wojewódzki).

BEZPIECZEŃSTWO

§  Niewątpliwie największym atutem jest sąsiadowanie w jednym gmachu z Miejską Komendą Policji, co z pewnością wzmacnia poczucie bezpieczeństwa.

§  Od lat ściśle współpracujemy ze Strażą Miejską.

§  Pełnimy rzetelnie dyżury i realizujemy rozmaite programy profilaktyczne (np. dotyczące uzależnień).

§  Mamy stały etat pedagoga, dyżuruje też pielęgniarka szkolna.

§  Nad kontrolą wchodzących czuwa także portiernia.

§  Myślimy o założeniu monitoringu.

§  Jesteśmy jedną z najbezpieczniejszych szkół w Zabrzu.

BOGATA TRADYCJA

- blisko 70 lat działalności (w 2015 roku obchodzimy taki właśnie jubileusz)

- szkoła wielopokoleniowa, ciesząca się dobrą opinią: uczyły się u nas całe rodziny (dzieci , rodzice, nawet dziadkowie)

- blisko 200 absolwentów rocznie (gimnazjum, liceum , technikum)

- wysoki odsetek absolwentów kontynuujących naukę na wyższych uczelniach

ATMOSFERA

„W Centrum Edukacji nie żałujesz wakacji"  ten slogan, wymyślony z okazji Skarbnikowych Godów, nie jest bynajmniej tylko żartem. Panuje u nas fajna i przyjazna atmosfera, co jest zasługą Dyrekcji, nauczycieli i poszczególnych wychowawców oraz szkolnego pedagoga. Współpraca z rodzicami dobrze się układa: oprócz Samorządu Szkolnego funkcjonuje także Rada Rodziców i Rada Szkoły. Dbamy o bezpieczeństwo, porządek i czystość w naszej szkole, co bardzo dobrze widać chociażby w gimnazjum. Skutecznie rozwiązujemy konflikty, wspólnie bawimy się z młodzieżą, np. na różnych imprezach, wycieczkach czy studniówkach (zajrzyjcie do naszej galerii fotograficznej i filmowej,  możecie też przejrzeć w bibliotece Kronikę Szkoły). Staramy się integrować różne klasy, na co pozwala fakt, iż ilość uczniów zmniejszyła się w ostatnich latach.  Sporo naszych gimnazjalistów kontynuuje naukę w murach Centrum Edukacji. Nasi uczniowie mogą otrzymać nie tylko stypendia socjalne, zdobywają też naukowe (włącznie ze stypendiami premiera).

NOWOCZESNA INFRASTRUKTURA

Nasz budynek należy do najciekawszych architektonicznie w mieście. Młodzież Centrum Edukacji ma do swojej dyspozycji liczne, nowoczesne pracownie komputerowe, a także sale lekcyjne wyposażone w tablice interaktywne i rzutniki multimedialne (nie mówiąc o telewizorach, magnetowidach, odtwarzaczach DVD, rzutnikach przeźroczy, tablicach dydaktycznych etc.). Biblioteka szkolna posiada wiele tysięcy egzemplarzy książek i czasopism, ma też salkę z komputerami. W całej szkole jest swobodny dostęp do Internetu. Chętni mogą pracować w radiowęźle szkolnym.

Mamy dobrze wyposażone gabinety językowe i polonistyczne, a także pracownię elektroniczną. Dla miłośników sportu mamy dużą, nowoczesną halę sportową z siłownią. Różnorodne imprezy odbywają się w auli na IV piętrze. Szkolna Filmoteka Humanistyczna (kilkaset pozycji) z pewnością jest największa w Zabrzu. Jesteście głodni ? Możecie skorzystać ze szkolnego sklepiku, gdzie  kupicie coś do picia i jedzenia (również na ciepło). Nad waszym zdrowiem czuwa pielęgniarka, która ma własny gabinet.

NA BIEŻĄCO REMONTUJEMY I MODERNIZUJEMY NASZ BUDYNEK, CO WIDAĆ GOŁYM OKIEM  ZAJRZYJCIE DO NAS !

NOWATORSKA EDUKACJA

§  nowy, przyszłościowy kierunek w technikum: energetyka odnawialna (we współpracy z katowickim instytutem KOMEL)

§  w liceum klasa medialna w ramach j. polskiego (kino, telewizja, reklama,  Internet)  to już trzecia innowacja humanistyczna w naszej szkole

§  możliwość zdobycia honorowanych w całej Unii certyfikatów ECDL i CISCO

§  klasy informatyczne w ramach technikum (to się zawsze przyda)

§  dobre wyniki z j. angielskiego na maturze

§  doradztwo zawodowe  SZOK (Szkolny Ośrodek Karier)

CIEKAWE PROJEKTY UNIJNE

Od wielu lat uczestniczymy aktywnie w międzynarodowych projektach unijnych (Socrates - Comenius, Poznaję, badam, wiem itp.), co pozwala nam gościć w różnych krajach europejskich (RFN, Francja, Włochy, Portugalia). Goście zagraniczni przyjeżdżają także do nas. Jakie są korzyści ? Lepiej uczymy się języków obcych, poznajemy inne kultury, pogłębiamy wiedzę, sensownie i ciekawie spędzamy czas.

WYNIKI DYDAKTYCZNE

§  Nasze gimnazjum od lat cieszy się renomą i zaliczane jest do ścisłej czołówki szkół gimnazjalnych w Zabrzu.

§  W tym roku nasze Technikum nr 1 otrzymało zaszczytną BRĄZOWĄ TARCZĘ w ramach prestiżowego rankingu edukacyjnego „Perspektyw"; (sprawdźcie w Internecie). Mamy 2 miejsce w mieście, 28 w województwie śląskim i 106 w Polsce (na blisko 2000 techników w kraju). Tak więc warto zdobywać wykształcenie i zawód u nas !

§  W ostatnich latach mamy też  wysoką zdawalność egzaminu maturalnego w liceum, co otwiera drogę na studia.

ZAJĘCIA POZALEKCYJNE

§  Szkolny Dyskusyjny Klub Filmowy „Orion" blisko 15 lat nieprzerwanej działalności, kilkanaście spotkań rocznie (co 2 tygodnie), arcyciekawe i mocne filmy (za darmo), interesujące prelekcje i dyskusje, minikonkursy filmoznawcze, nagrody za aktywne uczestnictwo w zajęciach (więcej informacji znajdziecie w osobnym linku na naszej stronce)

§  konsultacje i dyżury przedmaturalne  w każdej klasie programowo najwyższej z j. polskiego, j. angielskiego, matematyki, historii i wiedzy o społeczeństwie (zwykle 1 dodatkowa godzina tygodniowo: znacznie ułatwia przygotowanie do matury  pomoc uzyskacie także w szkolnej bibliotece)

§  pomoc w przygotowaniu do egzaminu zawodowego

§  terapia dysleksji/dysgrafii i trening psychologiczny (pedagog szkolny)

§  kółko informatyczne

§  kółko techniczno  ekonomiczne

§  zajęcia wyrównawcze dla gimnazjum (różne przedmioty  w zależności od potrzeb)

§  kółko historyczne

§  kółko fotograficzne

§  kółko matematyczne

§  kółko elektroniczne

§  zaj. dotyczące pierwszej pomocy

§  zajęcia sportowe (zob. poniżej)

   OPRÓCZ TEGO PO LEKCJACH CZY NA TZW. OKIENKACH PRACUJEMY CHĘTNIE Z UCZNIAMI UZDOLNIONYMI, PRZYGOTOWUJĄC ICH DO ROZMAITYCH KONKURSÓW (OLIMPIAD) I PROJEKTÓW. JAKIE SĄ OWOCE TEJ DODATKOWEJ PRACY ? POSZUKAJCIE W LINKACH „NASZE PUBLIKACJE"; I „ZAUŁEK POETYCKI";. MOŻECIE U NAS PISAĆ, ŚPIEWAĆ, FOTOGRAFOWAĆ, OGLĄDAĆ DOBRE KINO, TAŃCZYĆ, FILMOWAĆ, UPRAWIAĆ SPORTY, BAWIĆ SIĘ,  NIE SAMĄ NAUKĄ CZŁOWIEK ŻYJE !

TURYSTYKA I SPORT

§  wycieczki lokalne i regionalne (odbyte i planowane)  Zabrze (edukacja regionalna: muzea i zabytki,  zabytkowa kopalnia Guido, skansen Królowa Luiza, Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna, galeria „Cafe Silesia", Gliwice (radiostacja, Muzeum Radia i Sztuki Mediów), Katowice (Nowe Muzeum Śląskie, Centrum Scenografii Polskiej, Muzeum Historii Komputerów, Muzeum Kopalni Wujek, oddział IPN), Ruda Śląska (jedyne w Polsce Muzeum PRL), Chorzów (Górnośląski Park Etnograficzny i Elka), Świętochłowice (Muzeum Powstań Śląskich), Beskid Śląski (Szkolne Koło PTTK)

§  wycieczki krajowe  Warszawa (Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Żydów Polskich, Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Narodowe, Powązki, Stare Miasto, inne), Kraków (Wawel, Muzeum Narodowe, Muzeum Wyspiańskiego, Muzeum Młodej Polski, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Muzeum Schindlera, Muzeum Historyczne w podziemiach rynku), Łódź (Muzeum Kinematografii, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Miasta Łodzi, Centralne Muzeum Włókiennictwa, Muzeum Fabryki, skansen miejskiej architektury drewnianej), Wrocław (Panorama Racławicka, Muzeum Narodowe, Starówka, Muzeum Poczty i Telekomunikacji, inne), Częstochowa (Jasna Góra), Oświęcim (muzeum obozowe, Muzeum Żydowskie, Muzeum Regionalne na zamku), Bochnia i Wieliczka (trasy podziemne w zabytkowych kopalniach soli), Kielecczyzna (Kielce  zabytki, muzea, rezerwaty przyrody, Muzeum Sienkiewicza w Oblęgorku, zamek w Chęcinach, Muzeum Reja w Nagłowicach), Żelazowa Wola (dworek-muzeum Chopina), Góra św. Anny (Muzeum Czynu Powstańczego, sanktuarium), Brzeg (Muzeum Piastów Śląskich na zamku), Wadowice (muzeum papieskie)

§  wycieczki zagraniczne  m.in. Paryż, Berlin, Bruksela, Essen i Dortmund (planowane są następne  w ramach np. projektów unijnych)

§  tradycje sportowe  to przede wszystkim SKS Gwarek Zabrze (zob. jego stronę internetową) posiadający nowoczesny stadion w Zabrzu-Biskupicach, wielokrotny mistrz i wicemistrz Śląska i Polski, mający wieloletnią tradycję (jubileusz 40-lecia: 1974-2014), zasilający swymi zawodnikami Górnika Zabrze, kadrę narodową i także kluby zagraniczne (w tym Bundesligę), szczycący się takimi nazwiskami jak Piszczek, Kuźba, Kosowski, Cywka  klub funkcjonuje dzięki naszym klasom sportowym w liceum oprócz tego: corocznie ogólnoszkolne, międzyszkolne i regionalne zawody sportowe (z sukcesami), Dzień Sportu, aerobik, zajęcia na ściance wspinaczkowej, dodatkowe zaj. z gier zespołowych, Liga Piłki Nożnej, tenis stołowy

OFERTA KULTURALNA I NAUKOWA

§  liczne wycieczki kinowe (kino „Roma" i Multikino  Akademia Filmowa)

§  wycieczki teatralne i operowe (Zabrze, Bytom, Katowice)

§  wyjścia do muzeów, skansenów i galerii sztuki (zob. dział „Turystyka i sport")

§  artystyczne konkursy szkolne („Mam Talent" corocznie) i pozaszkolne, np. gwarowe i recytatorskie (zdobywamy na nich wyróżnienia i nagrody  w skali miasta, regionu i nawet Polski)

§  praca dla gazetki szkolnej „Orbit Inside" (nagroda ogólnopolska)

§  radiowęzeł szkolny (dla lubiących dobrą muzykę)

§  zespół muzyczny

§  zespół hip-hopowy (technikum)

§  grupa artystyczna Cenzura (kabaret, śpiew)

§  castingi do X-Factora w DMiT (nasi uczniowie jako widzowie i uczestnicy)

§  Dzień Filmu

§  Noc Gimnazjalistów (ciesząca się dużym powodzeniem) i Piknik Gimnazjalny

§  Noc Maturzystów

§  wigilie klasowe i wigilia szkolna (aula)

§  impreza Walentynowa

§  imprezy z okazji Halloween

§  pomoc dla uczniów uzdolnionych artystycznie

§  recenzowanie własnej twórczości literackiej i naukowej (w bibliotece szkolnej znajdziecie naszą antologię twórczości poetyckiej „Nowy Wyraz")

§  pozaszkolne konkursy przedmiotowe (zwłaszcza gimnazjalne)

§  udział w olimpiadach (przedmioty humanistyczne i ścisłe  tu bywali finaliści ogólnopolscy)

§  konsultacje przedmaturalne i coroczne próbne egzaminy (gimnazjalne i 1  2 maturalne)

§  Salony Maturalne  zwiedzanie uczelni w Gliwicach i Katowicach

§  coroczne szkolne sesje popularnonaukowe (historyczne i zarazem kulturoznawcze  w 2014 z okazji 70 rocznicy Powstania Warszawskiego, w 2015 roku z okazji tejże rocznicy zakończenia II Wojny Światowej)

§  posesyjne zbiorowe publikacje książkowe (zob. link „Nasze publikacje")

§  redagowanie Kroniki Szkoły i Szkolnej Strony Internetowej(dla chętnych uczniów)

ŹRÓDŁA INFORMACJI O SZKOLE

1.    Szkolna Strona Internetowa i strona Gwarka Zabrze.

2.    Strona internetowa „Perspektyw" ranking szkół ponadgimnazjalnych 2014 (zob. technikum).

3.    Wygląd CE oraz imprezy: Google  grafika (zobaczycie różne fotki).

4.    „Kartki z dziejów szkoły"; (publ. dostępna w szkolnej bibliotece).

5.    Kronika Szkoły (kolejne tomy dostępne w szkolnej bibliotece).

6.    Gazetka szkolna (Internet).

7.    Archiwum internetowe Telewizji Zabrze (TVZ  kilka filmów).

8.    Informacja na miejscu: komunikaty na tablicach ogłoszeń, informacja bezpośrednia w sekretariacie i u Dyrekcji.

9.    Zapytajcie też krewnych i znajomych, którzy kiedyś się u nas uczyli.

ZAPRASZAMY TAKŻE NA TARGI EDUKACYJNE W ZABRZU

I NA DNI OTWARTE SZKOŁY.

Dziennik elektroniczny Vulcan Dziennik elektroniczny Vulcan
Facebook Centrum Edukacji
youngface.tv/centrum-edukacji
Multi News/centrum-edukacji
Brazowa tarcza 2015
Szkolny Klub Sportowy GWAREK Zabrze
Erasmus plus
nasza jakość twoja szansa
Wyższa Szkoła Techniczna
Biuletyn Informacji Publicznej - Zabrze
System Elektronicznej Komunikacji Administracji PublicznejLista artykułów  • Lista gazetki  • Newsy
Valid XHTML 1.0  • Valid CSS 3
Daniel 'zoNE' Gabryś